Samlet program

Testrup Højskole

Andre scener

19.30 Salon
Åbningstale

v.
Christian Dorph

20.00 Auditorium
Forfattersamtale
:

Suzanne Brøgger og Hassan Blasim
Moderator: Sara Emilie Anker-Møller

Fra 16.00
Check-in og indkvartering

18.00
Første fællesmiddag

11.00 Salon
Forfattersamtale
:

Nael Eltoukhy og Emeli Bergman
Moderator: Emma Bess Fløe Jørgensen

12.00 Salon
Forfattersamtale:
Joseph Kai og Lea Løppenthin
Moderator: Emma Bess Fløe Jørgensen

13.00 Salon
Oversættelsessamtale: Naja Bjørnsson og Rasha Omran

15.00 Auditorium
Graphic novel og cartoon-samtale
: Halfdan Pisket, Joseph Kai, Khaled Albaih, Andeel og Jonathan Guyer

De åbne værksteder er i gang hele dagen:

Graphic novels og tegnserier:
Halfdan Pisket og Joseph Kai

Oversættelse:
Naja Bjørnsson og Rasha Omran

Bogtrykkeri:
Naja Bjørnssons oversættelse af Rasha Omran

Godsbanens åbne scene:

19.00 Nordiske poesidage: Oplæsning ved Ingvild Lothe, Stig Larsson, Lone Aburas, Jonas Rasmussen og Kamilla Löfström

11.00 Auditorium
Digtoplæsning:
Mohamad Rehan og Ahmad Yacoub

Filmvisning: 4 dokumentarfilm fra projektet “Empowering Storytellers”
– I samarbejde med Aarhus Filmværksted.

13.00 Salon
Oversættelsessamtale
:
Morten Chemnitz og Samira Negrouche

14.00 Salon
Oversættelsessamtale
: June Dahy og Eman Mohammed Abd el-Rahim

15.00 Auditorium
Forfattersamtale
:
Stig Larsson og Anders Abildgaard

De åbne værksteder er i gang hele dagen:

Graphic novels og tegnserier:
Halfdan Pisket og Joseph Kai

Bogtrykkeri:
June Dahys oversættelse af Eman Mohammad Abd el-Rahim


9.30-18.30

Det politiske seminar:
“North Meets Middle East”

Forskellige debatter hele dagen, med de fleste af festivalens deltagere.
Læs mere her.

 

Godsbanens åbne scene:

19.00 Nordiske poesidage: Oplæsning ved Emeli Bergman, Caspar Eric, Morten Langeland og Audun Mortensen.


På spillestedet Atlas
:

21.00 Koncert med oplæsning: El Dor El Awal og Peter Laugesen

11.00 Auditorium
Forfattersamtale
:
Vigdis Hjorth og Nael Eltoukhy

12.00 Auditorium
Forfattersamtale
: Iben Mondrup og Khaled Khalifa

13.00 Auditorium
Forfattersamtale
: Sinan Antoon og Dima Wannous.
Moderator: June Dahy

14.00
Salon
Forfattersamtale
: Morten Langeland og Sahar Mandour
Moderator: Emma Bess Fløe Jørgensen

15.00 Auditorium
Forfattersamtale
: Hanne Ørstavik og Samira Negrouche
Moderator: Sara Emilie Anker-Møller

16.00 Salon
Forlags-brancheseminar
: Andreas Delsett, Søren Møller Christensen og Styrbjörn Gustafsson.

16.00 Læseværksted: NorthLit-udgivelserne læses med Emma Bess og Christian Dorph

17.00 Oplæsninger: Samira Negrouche,
Hanne Ørstavik
Audun Mortensen
Jonas Rasmussen

18.00 Festmiddag

20.00 Sankthansfest:
Bål og båltaler

Koncert med Christian Hjelm og El Dor El Awal

Gellerup Bibliotek:

13.00 – 14.00
Fælleslæsning: Tekster af Rasha Omran og
Eman Mohammed Abd el-Rahim
– arrangeres af Læseforeningen

14.00 – 15.30
Oplæsning: Hassan Blasim, Rasha Omran og Eman Mohamed Abd el-Rahim, samt Mahasen Aljundi
– både på arabisk og dansk

Der vil være gratis bøger og mad og drikke.


Morgen og formiddag

Check-out for de indlogerede

10.30
Bussen kører til ARoS